Компенсація за смерть батька – піти на угоду чи подавати до суду?
Чи вигідно укладати угоду зі страховиком неповнолітнім дітям, які втратили тата в ДТП? Чи краще боротися за компенсацію за смерть батька?
В листопаді 2015 року на трасі в одному з населених пунктів Вармінсько-Мазурського воєводства сталося ДТП з летальним наслідком. Водій легкового автомобіля марки «Фольксваген» Себастьян В., рухаючись з міста В. в напрямку міста О., з незрозумілих причин виїхав на зустрічну смугу та зіткнувся з автомобілем марки «Шкода». В автівці Себастьяна В. перебував також його колега Міхал Н. У результаті травм, отриманих в аварії, Міхал Н. загинув на місці.
Міхалу Н. на момент аварії було 34 роки. Він був єдиним годувальником сім'ї. Чоловік утримував дружину, Агнєшку Н., та двох неповнолітніх дітей – Магду Н. (якій тоді було дев'ять років) та Сільвію Н. (два роки). Він працював у міжнародній компанії, де отримував зарплату в розмірі близько 6500 злотих на місяць. У вільний час займався ремонтом техніки та автомобілів, завдяки чому отримував додатковий дохід у розмірі 3 тисяч злотих на місяць. Міхал був висококваліфікованим фахівцем, постійно навчався та підвищував кваліфікацію. Дружина загиблого не працювала, вона займалася будинком та доглядала за дітьми. Сім'я мала високий рівень доходу. Вони їздили у відпустки за кордон, робили поточні інвестиції в будинок.
Загиблий був зразковим чоловіком та батьком. Брав активну участь у сімейному житті, допомагав дружині у догляді за дітьми. Він купав і сповивав дочок, їздив з ними до лікаря, вкладав їх спати, грав з ними на подвір’ї, брав участь у шкільних та сімейних урочистостях. Він також займався будинком – косив газони, робив дрібний ремонт, доглядав за машиною. В родині панувала злагода.
Звістка про смерть Міхала Н. стала великим шоком для всієї родини. Неповнолітні діти були присутні при тому, як поліцейський повідомляв Агнєшці Н. про нещасний випадок та смерть їхнього батька. Вони не могли зрозуміти, що сталося. Діти постійно запитували про тата, сподівалися, що він повернеться. Старша дівчинка важко переживала смерть батька. В неї почалися нервові розлади, вона відмовилася їхати до літнього табору, неохоче виходила з дому одна, лише зрідка каталася з подругою на велосипеді. Ночами вона плакала, бо батько снився їй майже щодня. На сьогоднішній день дівчинці важко контролювати емоції, вона дуже чутлива, часто реагує плачем на стресові ситуації. Магду водили до психолога і їй потрібні подальші консультації, а також допомога психіатра, адже вона самостійно не може впоратися з втратою батька.
Молодша дівчинка теж дуже важко пережила втрату батька. Незважаючи на те, що на момент його смерті їй було два роки, вона все ще пам'ятає все. У Сільвії є проблеми зі сном. Обидві дівчинки у депресії, і коли їхні однолітки розповідають про своїх батьків, вони починають плакати. Шкільні та дошкільні свята, в яких беруть участь тато і мама, а надо День батька для них стають стресом. Магда і Сільвія дуже бояться втратити матір. Вони не хочуть випускати її з дому, навіть коли жінка виходить на хвилинку до магазину, вони дивляться у вікно і з нетерпінням чекають, дзвонять їй і запитують, коли вона повернеться.
Погіршилося і матеріальне становище неповнолітніх дітей. Тягар їхнього утримання ліг на безробітну матір, яка, враховуючи вік дітей, в даний час присвячує себе їхньому вихованню. Дружині загиблого допомагає фінансами її родина.
Через скрутне матеріальне становище неповнолітнім було надано допомогу за програмою 500+ на загальну суму 1000 злотих. Родина також отримує іншу соціальну допомогу – близько 1200 злотих. Діти більше не їздять на канікули.
Транспортний засіб винуватця ДТП було застраховано в Страховій та перестрахувальній компанії «В» (TUiR „W” SA).
Мати неповнолітніх звернулася за відшкодуванням збитків до страховика через компенсаційну юридичну компанію. Страхова компанія розглянула справу і виплатила дітям по 30 тисяч злотих відшкодування за смерть найближчого члена сім'ї, а також по 25 тисяч злотих компенсації за погіршення матеріального стану, а щомісяця сплачувала кожній з дівчаток пенсію в розмірі 700 злотих.
Оскільки суми, встановлені страховиком, були занижені, Агнєшка Н. в 2017 році подала позов до окружного суду у Варшаві. На превеликий подив матері неповнолітніх, на першому ж слуханні їй запропонували угоду, за якою кожна з дочок повинна була отримати по 60 тисяч злотих і замість виплачуваної страховиком щомісячної пенсії в розмірі 700 злотих – невелику суму один раз. Оскільки матері неповнолітніх дівчаток ці умови видалися неприйнятними, вона вирішила звернутися по допомогу до юристів. Від знайомої вона дізналася про «Польську юридичну компанію з надання допомоги постраждалим». Після ознайомлення зі справою наші юристи взялися представляти інтереси неповнолітніх дітей у Окружному суді у Варшаві, щоб найкращим чином забезпечити їхнє майбутнє. У справі було проведено доказове провадження – до матеріалів долучено документацію, яка підтверджує доходи померлого (як на роботі в компанії, так і в рамках «сусідської допомоги»), опитано свідків, які описували близькі стосунки між дітьми та трагічно загиблим батьком, а також розповіли про негативні наслідки, викликані з його смертю. Юристи також посилалися на думку експерта в галузі психології, який незаперечно довів, що смерть Міхала Н. безпосередньо вплинула на погіршення психічного стану його неповнолітніх дітей.
Зібраний таким чином доказовий матеріал був переданий суду, який вироком від 7 листопада 2018 року присудив на користь кожної з неповнолітніх додаткову виплату приблизно 800 злотих (всього по 1500 злотих на місяць) в якості пенсії. На думку суду пенсія в цьому розмірі (крім виплат, наданих в рамках 500+ або соціальної пенсії) не є надмірною, відповідає потребам неповнолітніх та задовольняє не тільки «обґрунтовані», а також будь-які інші потреби. Крім того, суд призначив виплату по 55 тисяч злотих (всього 80 тис. злотих) в якості компенсації за значне погіршення матеріального становища дівчаток. Суд визнав, що вони могли розраховувати на підтримку батька, який міг забезпечити їм комфортні умови для життя та легкий старт майбутнього. Батько вкладав кошти в розвиток дівчаток: підтримував їх хобі, забезпечував освіту на високому рівні, фінансував позакласні заняття. Завдяки збільшенню розміру пенсії і суми компенсації, дівчатка отримають можливість пізнати світ, відвідати інші країни, як це було за життя Міхала М. Також суд визнав суму відшкодування в розмірі по 170 тисяч злотих (всього по 200 тисяч злотих) адекватною компенсацією за біль та страждання неповнолітніх дітей.
Обґрунтовуючи присуджені суми, суд вказав, що вони не є завищеними і пропорційні розмірам заподіяної шкоди, а суми, надані дітям до цього, були невиправдано низькими з огляду на страждання через втрату батька.
Отже якби мати неповнолітніх пішла на угоду зі страховиком, вона отримала б 210 тисяч злотих і була би позбавлена щомісячної пенсії, отримавши замість цього одноразово невелику суму. Тоді як Окружний суд у Варшаві присудив пенсію у розмірі 3 тисяч злотих на місяць, компенсації на загальну суму 560 тисяч злотих плюс відсотки за прострочення платежу в розмірі понад 80 тисяч злотих. Зрозуміло, що жодні гроші не компенсують дітям завданої їм шкоди. І найгірше, що смерть їхнього батька, який був для них опорою, сталася так раптово і несподівано. Проте присуджені відшкодування дозволять дівчатам якісно розвиватися та забезпечать їм світле майбутнє.